آموزش مقدماتی گیت و گیت هاب - پارت دوم

آموزش مقدماتی گیت و گیت هاب - پارت دوم

در پارت اول بررسی GIt با مفاهیم ابتدایی و نحوه کار با آن آشنا شدیم. در پارت دوم این سری مقاله با دیگر دستورات گیت و نحوه کار با گیت هاب فرا خواهیم گرفت.

نکات مهم درباره‌ی استیجینگ یا ایندکس

commit در واقع ثبت سوابق تغییرات فایل‌ها نسبت به آخرین تغییر اعمال‌شده است. یعنی شما تغییری در مخزن خود اعمال می‌کنید و به Git می‌گویید آن فایل‌ها را در یک کامیت ثبت سابقه کند.

کامیت‌ها ماهیت پروژه‌ی شما را در مراحل مختلف حفظ می‌کنند تا هر زمان که نیاز شد بتوانید به مرحله‌ی قبل برگردید.

اما چطور به گیت می‌گویید کدام فایل‌ها را در کامیت قرار دهد؟ اینجا است که استیجینگ یا ایندکس ایفای نقش می‌کند. برای اضافه کردن یک فایل در کامیت، ابتدا باید آن را به محیط استیجینگ اضافه کنید. برای انجام این کار می‌توانید از دستور <git add <filename استفاده کنید. پس از اینکه که فایل‌های مورد نظر خود را با این دستور به محیط استیجینگ اضافه کردید، می‌توانید با دستور git commit آن‌ها را به‌عنوان کامیت در مخزن اعمال کنید.

برنچینگ یا شاخه‌بندی

تا این‌جا با نحوه‌ی شروع کار و اعمال تغییرات و بررسی آن‌ها آشنا شدیم. حالا با مفهوم پیشرفته‌تری به نام شاخه‌بندی آشنا می‌شویم. وقتی به‌طور تیمی روی یک نرم‌افزار کار می‌کنیم. آزمون و خطاهای هر برنامه‌نویس روی شاخه‌ی اصلی کدهای یک برنامه ممکن است دردسرساز شود. گیت این اجازه را به شما می‌دهد که شاخه‌ی اختصاصی خود را داشته باشید. در این حالت، وقتی روی ساخت یک ویژگی کار می‌کنید، آزمایش‌های شما صدمه‌ای به شاخه‌ی اصلی نمی‌زند و می‌توانید وقتی به نتیجه رسیدید، مجموعه‌ی تغییرات اعمال‌شده را با شاخه‌ی اصلی تلفیق یا merge کنید.

تا این‌ بخش از آموزش در حال کار روی شاخه‌ی اصلی یا مستر برنچ بوده‌ایم. شاخه‌ی اصلی در واقع همان شاخه‌ای است که به‌صورت پیش‌فرض راه‌اندازی گیت با آن آغاز می‌شود. اکنون قصد داریم یک شاخه به نام development (به معنی توسعه) راه‌اندازی کنیم. از ترمینال دستور git checkout -b develop را اجرا کنید تا شاخه‌ای به نام develop ساخته شود. اجرای این دستور علاوه بر ساخت شاخه‌ی مذکور بررسی آن را نیز اعمال می‌کند. این شاخه در ابتدا یک کپی از شاخه‌ی اصلی است. یعنی اگر دستور git status را اجرا کنید همان دو تغییر اعمال‌شده در README.md را مشاهده خواهید کرد. حالا فرض کنید می‌خواهیم همین دو کامیت را در شاخه‌ی اصلی تلفیق کنیم.

برای انجام این‌کار ابتدا باید مشخص کنید که قصد تلفیق تغییرات موجود در کدام شاخه را دارید.

پس، دستور git checkout master را اجرا کنید. حالا باید تغییرات را از شاخه‌ای که در حال کار روی آن بوده‌اید در این شاخه تلفیق کنید. برای این‌کار دستور git merge develop را اجرا کنید.

وقتی کار تمام شد، پیامی مبنی بر تغییر فایل‌ها و خلاصه گزارشی از آن تغییرات نشان داده خواهد شد.

آموزش گیت

به همین سادگی می‌توانید شاخه اضافه کنید و تغییرات آن را در شاخه‌ی اصلی اعمال کنید. البته برای این کار روش‌های دیگری نیز وجود دارد که با توجه به مقدماتی بودن آموزش به همین مقدار بسنده می‌کنیم.

مطالب مشابه