روش های بهینه سازی زمان برای برنامه نویس ها

روش های بهینه سازی زمان برای برنامه نویس ها

در این مقاله به بررسی روش های بهینه سازی زمان برای برنامه نویس ها همراه شما خواهم بود. 

 

ارزو داشتم بیشتر از 24 ساعت زمان در یک روز وجود داشت تا بتوانم کار بیشتری انجام دهم.

ایا تا کنون برای شما پیش آمده است که آرزوی روزی را کنید که بیش از 24 ساعت در آن زمان داشته باشید؟ همه ما میدانیم که این آرزوی محالی می باشد. در نتیجه باید در استفاده از زمان خود بیشترین میزان بهینه سازی را انجام دهیم.
کارهای بسیاری وجود دارد که با تبدیل آن ها یه عادت های روزمره خود میتوانیم بازدهی بیشتری در یک روز داشته باشیم و مانع هدر رفتن میزان زیادی از زمان خود شویم.

1. پیگیری زمان های روزانه 
آیا شما میدانید انجام هر کدام از کارهای شما چقدر زمان میبرد؟ آیا میدانید چقدر از زمان شما به توسعه یک نرم افزار سپری می شود؟ در صورتی که زمان خود را دنبال نمیکنید خیلی کمتر از زمانی که تصور میکنید به این کار تعلق دارد. این سوالات در مورد تیم شما نیز باید حواب مشخصی داشته باشد. 
یکی از مهم ترین کارها برای اینکه بتوانید کارهای خود را زمانبندی کنید اندازه گیری هر یک از کارهای روزمره می باشد. این تنها راهی است که تخمین های آینده شما صحت بیشتری داشته باشند. 
بهره وری در صورتی بهبود پیدا میکند که زمان خود را به صورت دقیق پیگیری نمایید.
محصولات این عادت بسیار زیاد می باشد. برای این امر شما می توانید از نرم افزار های بسیار که قابل دسترس می باشند استفاده نمایید. اما در تجربه شخصی من نرم افزار Toggl بهترین نرم افزار موجود می باشد.

 

 

2. محیط کار فارق از عوامل کاهش تمرکز
هر از گاهی مقاله ای در مورد ابزار ها تکنولوژی قرن 21 مطالعه می کنیم که باعث کاهش سطح تمرکز ما می شود. البته دسترسی آسان به دریایی از دانش یکی از مزایای غیر قابل انکار پیشرفت تکنولوژی می باشد.
اما تمام این دسترسی های آسان(مخصوصا شبکه های اجتماعی) باعث قطع شدن جریان کاری می شود. تمرکز از اطلاعات، استعداد و هوش اهمیت بسیار بیشتری دارد.
راه حل بسیار مهم برای حفط تمرکز در زمان کار قرار دادن گوشی همراه خارج از دسترس و خاموش کردن اعلانات می باشد. استفاده از هدفون های با کیفیت و گوش گیر یکی از کارهای بسیار مفید و بدیهی می باشد.
روش های بسیار زیادی برای افزایش تمرکز می باشد که یکی از بهترین آن ها در تجربه شخصی من روش پامودورو می باشد.

3. برنامه نویسی تیمی 
یکی از سوال های من که قطعا برای شما نیز پیش آمده است در مورد چگونگی بهینه سازی زمان در صورت برنامه نویسی تیمی بود. 
جهت بررسی این روش اخیرا در پیاده سازی یک سایت از این روش استفاده کردم و مزایای استفاده از این روش بسیار بیشتر از مضرات آن می باشد. ما در تصمیم گیری در مورد معماری سایت بسیار سریع تصمیم گیری کردیم، مشکلات موجود را بسیار سریع برطرف نمودیم و مزیت اصلی تمرکز زیاد ما بود.
در این روش ذهن تمام اعضای تیم به علت حضور سایر اعضا در طول زمان کدنویسی از تمرکز بالایی بهره می برند. یکی از علل رایج شدن پخش زنده جلسات کد نویسی نیز همین می باشد.

 

 

 

4. مدیریت انرژی برای سرحال بودن
کار یک برنامه نویس کاملا ذهنی می باشد و تنها یک ذهن قوی می تواند به خروجی مناسب دست پیدا کند. تمام برنامه نویس ها یک روند خوب در زمان برنامه نویسی را تجربه کرده اند و تمایل به داشتن این روند خوب برای تمام زمان هایی که شروع به کار میکنید در تمام برنامه نویس ها وجود دارد.
تمام کارهایی که در طول روز می گیریم منجر به استفاده انرژی و ایجاد خستگی در ما می شود. اکثر انسان ها در صبح ها ذهن خلاق و پرانرژی دارند. پس سحر خیز بودن بسیار مفید می باشد. زمان بندی انرژی خود را بررسی کنید و به خاطر داشته باشید که در چه زمان هایی پر انرژی و در چه زمان هایی کم انرژی می باشید. و براساس این برنامه زمان های روزمره خود را مرتب نمایید. 

5. تقسیم کنید و انجام دهید 
درست همانند وعده عذایی که به صورت لقمه لقمه مصرف می شود کارهای برنامه نویسی نیز نیاز به تقسیم بندی مناسب دارد تا به صورت کامل به اتما برسد. هر زمان که تصمیم بر انجام کاری دارید آن را به بخش های کوچک تر تقسیم نمایید و سپس به انجام آن بپردازید. در این صورت برای هر یک از کارهای کوچک زمان مشخص می کنید و تخمین زمانی شما دقیق تر می شود. 
در صورتی که این تقسیم بندی انجام نشود ممکن است ساعت ها به صفحه کامپیوتر خود خیره شوید و به مشکلات مختلف و راه حل آن ها فکر نمایید و هیچ کاری از پیش نبرید. تقسیم بندی کارها به بخش های کوچک تر موجب ذخیره زمان بسیاری می شود. 
این عادت با این گزینه همراه می باش که نباید همزمان چند کار را انجام داد. بسیار از ما انجام چند کار به صورت همزمان را افتخاری می دانیم اما همین موضوع بزرگترین مانع برای دستیابی به بیشترین بهره وری می باشد. ذهن ما برای انجام یک کار با تمرکز بالا توان بسیاری دارد. در صورتی که چند کار به صورت همزمان انجام دهید تمرکز انجام هر کدام از آن ها کاهش چشم گیری خواهد داشت. 
 

 

 

6. استراحت کنید 
تا اینجا نحوه عملکرد ذهن انسان شرح داده شد، حال در مورد استراحت صحبت کنیم. ایستادن و راه رفتن برای افرادی که به مدت طولانی پشت میز می نشینند بسیار لازم است.
همانطور که بدن ما نیاز به استراحت دارد ذهن ما نیز نیاز به استراحت دارد. همانطور که می دانیم عضلات بدن در زمان ورزش رشد نمی کنند، بلکه در زمان استراحت رشد می کنند. این امر بر قدرت فکری ما نیز صدق می کند. بعد از انجام کارهای سنگین ذهنی اجازه استراحت مناسب به ذهن خود بدهید. در برخی موارد راه حل یک مشکل در زمان استراحت به ذهن ما می رسد. این عادت به دو صورت در بهینه سازی زمان کمک می کند:
1. انجام حرکات کششی در زمان استراحت باعث بهبود سلامتی بدن می شود که این موجب افزایش طول عمر می شود.
2. این مورد را به یک مثال توضیح می دهم:
4:40 بعد از ظهر است و شما تلاش برای رفع یک مشکل دارید که 40 دقیقه است بر روی آن زمان گذاشته اید. 
4:45 بعد از ظهر شما تصمیم به یک استراحت 5 دقیقه ای می گیرید و اخرین تلاش خود برای رفع یک مشکل پیش از ساعت 5 و خروج از محل کار خود را انجام دهید.
4:55 بعد از ظهر و پس از 5 دقیقه از بازگشت از استراحت شما مشکل مورد بحث را حل می کنید.

7. Practice-clad foundation
این روش بهترین توصیه برای یادگیری یک زبان جدید می باشد و در عین حال تعداد بسیار کمی از افراد از این روش پیروی می کنند. در دنیای فعلی ما از هر چیزی که به سریع باشد لذت می بریم. ماشین ها، کامپیوتر ها، گوشی های تلفن همراه و … در همین حال یادگیری ما نیز به سریع تر از روز قبل می شود. 
اکثر افراد برای مطالعه یک مقاله، یا مستندات و ویدئو به صورت خلاصه به آن مقاله نگاه می کنند. روش مطالعه با تمام جزییات مفید ولی بسیار کم کاربرد می باشد. به صورت ساده در زمان یادگیری یک زبان برنامه نویسی یا یک چارچوب جدید پروژه های کوچک به صورت مکرر انجام دهید تا به تمام جزییات آن واقف شوید. 
در همین روش سعی و خطا نیز بسیار کاربردی می باشد. از بروز مشکل و خطا نتریسید. در زمان یادگیری یک دانش جدید هر چقدر به مشکلات بیشتری برخورد کنید موجب می شود تخصص شما در آن موضوع عمیق تر شود. خطا در زمان یادگیری بسیار خوب است. 

8. کد با کیفیت
در برنامه نویسی روش درست وجود ندارد. هر یک از روش های موجود خودرای می باشند. شما باید یک روش که با نحوه کار شما هماهنگ می باشد را انتخاب و از آن پیروی کنید. تنها این نکته را باید در نظر بگیرید که در انتها کار باید کد شما این ویژگی ها را داشته باشد:
قابل خواندن, قابل پشتیبانی, کاملا تست شده, مستندسازی شده این کار در آینده باعث بهینه سازی زمان می شود. یک نرم افزار هرگز به پایان نمی رسد. در یک نرم افزار به صورت مداوم رفع باگ، افزودن امکانات و بروزرسانی خواهد داشت. در صورتی که کد شما قابلیت خواندن داشته باشد ایجاد تغییرات بسیار سریع خواهد بود. افزودن امکانات در یک کد قابل پشتیبانی بسیار راحت و سریع می باشد. 

9. قوانین محیط کار را فراموش کنید.
آخرین عادت مناسب برای یک برنامه نویس موجب می شود در زمان طولانی به سطوح بالاتری دست پیدا کند. شما به صورت ناخودآگاه در محیط کاری وارد یک رقابت با همکاران خود می شوید. همین امر باعث اتلاف وقت بسیاری می شود. درصد چشم گیری از انرژی شما در زمانی که با یک نفر رقابت می کنید برای پیروزی صرف می شود و نه برای تمرکز بیشتر بر روی کار خود.

سخن آخر
این نکات در دستیابی به هدف های ما بسیار مهم می باشد. لطفا این نکات را با تمام دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین با کمال میل منتظر نظرات شما دوستان عزیز هستیم.
 

مطالب مشابه