الگوریتم کبوتر گوگل چیست و چه تاثیری روی رتبه سایت شما دارد؟

الگوریتم کبوتر گوگل چیست و چه تاثیری روی رتبه سایت شما دارد؟

قبل از اینکه مقاله را شروع کنیم، چند ثانیه مرورگر را باز کنیم و عبارت "کافه‌های نزدیک من" را در گوگل جست و جو کنیم! گوگل نزدیک‌ترین کافه‌ها را شناسایی کرده و به همراه مختصات به ما نشان می‌دهد. این همان الگوریتم کبوتر گوگل است.

گوگل بعد از پاندا، پنگوئن، و مرغ مگس خوار، این بار کبوتر را به قفسه حیواناتش به عنوان الگوریتم SEO خود اضافه کند. ما در این مقاله به شما توضیح می‌دهیم که الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟ به سئوی لوکال (سئوی محلی) چه ارتباطی دارد؟ و چگونه می‌تواند به کسب و کارهای محلی کمک کند.

 

الگوریتم کبوتر چیست؟

همانطور که می‌دانید گوگل یک موتور جست و جو است که کارش با محتواست اما چیزی که مورد توجه است، این است که الان فقط متن و تصویر و صدا برای گوگل محتوا نیستند بلکه مکان (لوکیشن) هم محتوا به حساب می‌آید! گوگل بخاطر راحتی کاربران به جهت اینکه از این محتوا به درستی استفاده ککند، الگوریتم جدیدی بنام کبوتر ایجاد کرده است. این الگوریتم در سال 2014 توسط گوگل معرفی شد.

الگوریتم کبوتر چگونه کار می‌کند؟

زمانی که عبارت "کافه‌های نزدیک من" را جست و جو کردید، گوگل یک سری پیشنهاد برای شما نمایش می دهد. فرض کنید که همین عبارت را در شهر دیگری جست و جو کنید. آیا باز هم گوگل همین پیشنهاد ها را برای شما نمایش خواهد داد؟ مسلما نه! اگر کمی تخصصی‌تر بخواهیم عنوان کنیم، الگوریتم کبوتر، الگوریتم جست و جوی شما را با الگوریتم وبسایت‌های مرتبط تطابق می‌دهد و هر کدام که از لحاظ مکانی به شما نزدیک‌تر باشند را به ترتیب برای شما نشان می‌دهد.

الگوریتم کبوتر چیست

الگوریتم کبوتر چه تفاوت‌هایی ایجاد کرده است؟

بعد از اینکه گوگل الگوریتم کبوتر را عرضه کرد، تغییراتی در صفحه نتایج جست و جو (یا همان SERP) ایجاد شد که در رتبه بندی بسیاری از وبسایت ها تاثیر گذاشت. فرض کنید که یک کافه در منطقه گیشا وجود دارد. اگر قبل از اینکه الگوریتم کبوتر اعمال شود، اگر عبارت "کافه‌های خوب تهران" را جست و جو می‌کردید، ممکن بود که اسم این کافه را هم در فهرست گوگل ببینید. اما بعد از اعمال این الگوریتم، اسم این کافه از این فهرست حذف شد! این اتفاق تا حدی به ضرر کافه است ولی همیشه اینطور نیست، چون اگر عبارت "کافه‌های خوب در گیشا" را سرچ کنید، به احتمال زیاد اسم این کافه را خواهید دید.

در کل، الگوریتم کبوتر سعی می‌کند نتایج جست و جو را هرچه بیشتر جزئی و شخصی سازی کند و معیارش، موقعیت مکانی و فاصله فیزیکی شما با عبارت مورد نظرتان است.

متخصص‌هایی که در زمینه سئو و بهینه سازی فعالیت دارند، ابتدا در مورد الگوریتم کبوتر مردد بودند! واقعا نمی‌دانستند که اصلا این الگوریتم خوب است یا بد؟ بیشتر به نفع کاربر است یا وبسایت؟ یا ضررش برای چه کسی بیشتر است؟ این افراد تصمیم گرفتند به این سوالات جوابی دهند و دقیقا بدانند که الگوریتم کبوتر چه تفاوت‌هایی ایجاد کرده است، یک وبینار تخصصی راه انداختند.

در این بخش از مقاله، سوالات پرسیده شده از این افراد به همراه آنالیزشان را برای شما آورده‌ایم:

1. آیا الگوریتم کبوتر برای کسب و کار ها و کاربران مفید است؟

الگوریتم کبوتر مثبت بوده است یا منفی

خلاصه یافته های کلیدی این بخش را می‌توان اینگونه بیان کرد که:

  • 69 درصد افراد فکر می‌کنند که الگوریتم کبوتر برای کاربران تغییر مثبت ایجاد کرده است.

  • 53 درصد افراد فکر می‌کنند که این الگوریتم برای کسب و کارها، تغییر منفی ایجاد کرده است.

برای نتیجه گیری این سوال، متخصصان به این نتیجه رسیدند که الگوریتم کبوتر برای کاربران مفیدتر از کسب و کارها بوده است. چرا؟ چون الگوریتم کبوتر برای نشان دادن نتایج مرتبط، شما را در مرکز یک دایره قرار می‌دهد و شعاعی برای این دایره تعیین می‌کند. اما مسئله این است که این دایره، چندان بزرگ نیست و بسیاری از کسب و کارهای نزدیک شما را شامل نمی‌شود (و این یعنی این کسب و کار ها تغییر منفی را تجربه می‌کنند) با اینکه شما به نتایج مرتبط‌تر و نزدیک‌تری می‌رسید (و این یعنی تغییر مثبت!).

2. بعد از اعمال الگوریتم کبوتر، ترافیک وبسایت‌تان بیشتر شده یا کمتر؟

الگوریتم کبوتر و ترافیک

خلاصه یافته‌های کلیدی این بخش:

  • 37 درصد افراد ترافیک وبسایت‌شان کمتر شده است و از طرف دیگر، 28 درصد افراد، ترافیک وبسایت‌شان بیشتر شده است.

  • 87 درصد افراد فقط شاهد تغییرات جزئی (مثبت و منفی) شده‌اند.

همانطور که در نمودار و خلاصه یافته ها هم مشاهده میکنید، اکثر افرادی بررسی شده در این مطالعه، فقط تغییرات جزئی را دیده اند. البته بخشی از این افراد هم وجود دارند که از کاهش ترافیک وبسایت‌شان شاکی بودند! پس اینجا یک مسئله پیش می‌آید و آن هم این است که آیا این کاهش در ترافیک می‌تواند نتیجه افزایش کیفیت باشد؟

3. آیا نرخ تبدیل ورودی شما بهتر شده است؟

الگوریتم کبوتر و نرخ تبدیل

خلاصه یافته های کلیدی این بخش:

  • 24 درصد افراد ترافیک وبسایت شان بدتر شده در حالیکه ترافیک 19 درصد افراد بهتر شده است.
  • 58 درصد افراد در دوره قبل و بعد از اعمال الگوریتم کبوتر، هیچ تغییری ندیده‌اند.

از نتایج آماری بدست آمده مشخص است بدون شک، الگوریتم کبوتر بر روی میزان مرتبط بودن نتایج جست و جو تاثیر گذاشته است و این کار خودش باعث جابجا شدن تعداد ورودی وبسایت های مختلف می‌شود. دو دلیل اصلی می‌تواند پشت این قضیه وجود داشته باشد:

  • کاهش محدوده جغرافیایی نتایج جست و جو
  • تغییر اندازه پک (گروه) نتایج از 7 به 3 (این مورد با تمام جزئیات در بخش بعد بررسی می‌شود).

نظر متخصصین سئو این است که با اینکه الگوریتم کبوتر باعث کاهش ترافیک یک وبسایت شود، اما از طرف دیگر، چون نتایج برای کاربران بیشتر شخصی سازی شده و مرتبط‌ هستند، باعث افزایش نرخ تبدیل کاربران هم می‌شود. این مسئله را با یک مثال برای شما روشن‌تر کنیم: فرض کنید که در دوران قبل از الگوریتم کبوتر، 30 کاربر وارد وبسایت شما می‌شدند و از این تعداد، فقط 6 نفر از شما خرید می‌کردند (تبدیل کاربر به مشتری یا CRO) یا آدرس ایمیل‌شان را به شما می‌دادند (تبدیل کاربر به سرنخ). اما الان که الگوریتم کبوتر بر روی موتور جست و جوگر گوگل اعمال شده است، شما از فهرست نتایج بعضی جست و جو ها حذف شده‌اید ولی در عوض محتوای وبسایت‌تان به محتوای جست و جوی کاربر مرتبط تر است. یعنی چه؟ یعنی اینکه به جای 30 نفر، ممکن است 15 نفر وارد وبسایت شما شوند ولی از این تعداد، 10 نفر از شما خرید کرده و یا اطلاعات‌شان را به شما می‌دهند. پس با اینکه ترافیک وبسایت شما پایین آمده است، اما نرخ تبدیل‌تان هم بیشتر شده است.

 

چه وبسایت‌هایی از الگوریتم کبوتر بیشترین سود را بردند؟

هر الگوریتم تازه‌ای که وارد فضای جست و جو می‌شود، متاسفانه همیشه خبر خوب به همراه ندارد! چون همیشه وبسایت‌هایی هستند که به نوعی ضرر می‌کنند. مثلا زمانی که این الگوریتم برای اولین بار در آمریکا و بعدها در انگلستان و استرالیا اعمال شد، عبارات مربوط به شغل یابی تا حد 68 درصد کاهش پیدا کردند و علاوه بر آن، کسب و کارهای املاک آنلاین هم شاهد کاهش 63 درصدی شدند. این کار باعث شاکی شدن خیلی از کسب و کارها شده بود.

 

از نگاه دیگر باید جنبه مثبت قضیه را دید. درست است که بعضی کسب و کارها از این قضیه ضرر کردند، اما همین الگوریتم باعث ایجاد و رشد انواع جدیدی از کسب و کارها هم شد. منظورم از این حرف دقیقا "دایرکتوری" یا همان directory است که با اسم وبسایت مرجع هم شناخته می‌شود.

دایرکتوری (Directory) چیست؟

یکی از انواع وبسایت‌هایی که بعد از معرفی الگوریتم کبوتر خیلی پرکاربرد شدند و توانستند کاربران بسیار زیادی را به دست بیاورند، وبسایت‌های مرجع بودند. مطمئنا تا به الان شما هم تا به حال دایرکتوری دیده‌اید و یا حتی شاید از آن استفاده هم کرده‌اید. بگذارید این را با یک مثال واقعی توضیح بدهم:

دایرکتوری (Directory) چیست

به عبارت جست و جو شده و به نتایج گوگل دقت بکنید. عبارت "کافه‌های سمت گیشا" را جست و جو کردیم اما گوگل هیچ اسمی از هیچ کافه‌ای نمایش نداد، بلکه به جای آن، وبسایت‌هایی برای ما آورد که کافه‌های منطقه سعادت آباد در آن فهرست شده‌اند. حالا یکی از این وبسایت‌ها را باز می‌کنیم:

حالا مشاهده می کنید که وبسایتی که ما باز کردیم، خودش کافه نیست اما فهرستی از کافه‌ها را در برگرفته است. اینگونه وبسایت‌ها با اسم دایرکتوری یا همان Directory شناخته می‌شوند. معرفی الگوریتم کبوتر در جذب کاربر و افزایش ترافیک دایرکتوری ها بی‌نظیر بوده است. چرا؟ اگر به عبارت جست و جوی شده دقت کنید، خودتان متوجه می‌شوید! چون که ما در این عبارت، از اسم یک منطقه (سعادت آباد) استفاده کردیم. حالا این کار چه تاثیری دارد؟

اگر با بحث سئو و بهینه‎سازی آشنا باشید، زمانی که شما در عبارت جست و جوی خودتان اسم یک منطقه یا مختصاتی را مستقیما وارد می‌کنید، در حقیقت وارد عرصه سئوی محلی می‌شوید. از اسمش هم تا حدی می‌توان حدس زد که چرا به آن "محلی" یا همان Local می‌گویند. در این نوع جست و جو، محتوای عبارت شما با مختصات مورد نظر شما ارتباط پیدا می‌کند که بخشی از این کار را کبوتر انجام می‌دهد!

آیا الگوریتم کبوتر روی ظاهر گوگل هم تاثیر گذاشته است؟

تا این بخش از مقاله، در مورد تغییرات تخصصی و پیچیده ایجاده شده توسط الگوریتم کبوتر حرف زدیم. این بار هم نگاهی به ظاهر قضیه بیندازیم و ببینیم که آیا الگوریتم کبوتر در ظاهر گوگل تغییری ایجاد کرده است؟ جواب بله است! البته این تغییر، زیبایی چندانی به گوگل نداده است! موردی که می‌خواهم به آن اشاره کنم، قبلا هم در مقاله اسمش آورده شده است: تغییر اندازه پک.

برای اینکه این تغییر را بصورت ملموس و کامل به شما نشان بدهم، از تصویر زیر استفاده می‌کنم:

در این عکس، کاربر عبارت "لوله کشی" را جست و جو کرده است. اگر دقت کنید، در هر دو تصویر، یک سری نتیجه برای او نمایش داده می‌شود، اما تفاوت این نتایج در چیست؟ در عکس سمت راست، 7 نتیجه برای او نشان داده شده است. گوگل اسم این نوع نمایش را "پک هفت‌تایی" گذاشته است که مربوط به دوران قبل از اعمال الگوریتم کبوتر است. اما در عکس سمت راست، فقط سه نتیجه نشان داده شده است که به آن "پک جدید سه‌تایی" می‌گوییم.

مرجع: نوین