آموزش PHP - بخش دوم، متغیرها و توضیحات در کدها

آموزش PHP - بخش دوم، متغیرها و توضیحات در کدها

در جلسه اول آموزش برنامه نویسی و طراحی وب به زبان PHP  شاهد اجرای موفق اولین پروژه خود بودیم. در این بخش می‌خواهیم به بررسی متغیرها و نیز عملگرها در php بپردازیم.

همانطور که در جلسه قبل توضیح دادیم ابتدا Xampp را نصب  و سرور Apache و MySQL را آنگونه که توضیح دادیم اجرا کنید. سپس در پوشه htdocs یک پوشه جدید به نام php-toturials\01 ایجاد کنید. حال NotePad++ را باز کنید. همانند جلسه اول، از منوی Language زبان php را انتخاب کنید. و بدون اینکه چیزی در این فایل بنویسید، آن را با نام hello.php در پوشه 01 دخیره کنید. بدین طریق می‌توانید از طریق آدرس http://127.0.0.1/php-toturials/01/hello.php به این فایل دسترسی داشته باشید.

دستور چاپ و خروجی در php

برای چاپ متون و سایر عبارات در پی‌اچ‌پی می‌توان از دستورات مختلفی که به این منظور ایجاد شده‌اند استفاده کرد. رایج‌ترین دستور برای چاپ خروجی در php همانند کدی که جلسه اول نوشتیم، دستور echo است. اگر بخواهید به صورت مستفیم با این دستور خروجی داشته باشیم باید آن را بین دابل کوتیشن " " یا تک کوتیشن قرار دهید و در آخر نیز علامت نقطه سمیکلان ; را قرار دهید که به معنای پایان آن خط و دستور در پی‌اچ‌پی است. در ادامه چند دستور چاپ و خروجی را با یکدیگر تمرین می‌کنیم.

NotePad++ را باز کنید و کد زیر را در آن وارد کنید:

<?php

echo "salam. in jalase dovome amoozeshe php dar faghatLaravel ast.";

?>

بنظر شما خروجی کد بالا چیست؟ همانطور که احتمالا حدس زده‌اید آنچه بین دابل کوتیشن قرار دارد به عنوان خروجی در مرورگر کاربر نمایش خواهد یافت. (یعنی عبارت salam. in jalase dovome amoozeshe php dar faghatLaravel ast.) علاوه بر متن می‌توان کدهای اچ‌تی‌ام‌ال را نیز توسط دستور  echo در مرورگر به کاربر نشان داد. کد بالا را به صورت زیر تغییر دهید:

<?php

echo "salam. in jalase dovome amoozeshe php dar faghatLaravel ast.<br>in khate dovom ast
<b> matne zakhim </b><i> matne kaj </i>";

?>

خروجی کد بالا به صورت زیر خواهد بود:

 

echo in php

همانطور که در عکس بالا می‌بینید هر آنچه در مقابل عبارت echo قرار داده شود حتی کدهای اچ‌تی‌ام‌ال بخوبی اجرا می‌شوند. دقت کنید در صورتی که کدهای html در این دستور بین تک کوتیشین قرار گیرند به صورت کد html پردازش نشده و به همان شکل در مرورگر نمایش می‌یابند. پس برای اینکه کدهای اچ‌تی‌ام‌ال بدرستی اجرا شوند باید مطمئن شوید آن‌ها را در بین دابل کوتیشین قرار داده‌اید.

نوشتن توضیحات در کدهای php

در تمامی زبان‌های برنامه نویسی، توسعه دهندگان توضیحاتی را با توجه به قواعد آن زبان، در کدهای خود درج می‌کنند تا در مراجعات بعدی راحت‌تر بتوانند از کدهای خود سر در بیاورند و نیز توسعه دهندگان دیگر بتوانند راحت‌تر کدها را درک کنند. دقت کنید که توضیحات فقط برای توسعه دهنده و برنامه نویس قابل دیدن بوده و به هیچ وجه در خروجی قرار نگرفته و کاربران آن‌ها را نمی‌بینند. برای نوشتن توضیحات در php می‌توان به چند روش عمل کرد. NotePad++ را گشوده و یک فایل جدید php را مانند قبل بسازید و آن را با نام comment.php در پوشه 02 ذخیره کنید. در این فایل کدهای زیر را وارد کنید:

<?php

// in yek tozih yek khati ast va dar moroorgar namayesh dadeh nemishavad

# in ham tozihe yek khati digari ast

/* in yek tozi chand khati ast

khate dovome tozih */

?>

همانطور که می‌بینید می‌توانید به چند طریق توضیحات تک خطی و چند خطی را در پی‌اچ‌پی بکار ببرید.

متغیرها در php

متغیرها در زبان‌های برنامه نویسی مختلف وجود دارند و از مهمترین بخش‌های یک پروژه به حساب می‌آیند. در تمامی پروژها قطعا به استفاده از متغیرها نیاز خواهید داشت پس باید این مبحث ساده را بخوبی فرا بگیرید. پی‌اچ‌پی برخلاف سایر زبان‌های برنامه نویسی برای هر نوع داده، متغیر جداگانه ندارد و این موضوع یکی از نکات و جوانب بسیار مثبت php است. شما یک متغیر را تعریف کرده و هر نوع داده‌ای که می‌خواهید را در قرار می‌دهید.

اما تعریف و استفاده از متغیرها قواعد خاصی هم دارد. برای معرفی کردن متغیرها باید ابتدا علامت $ را نوشته و پس از آن نام متغیر مورد نظر را بنویسید. دقت کنید در نام گذاری متغیرها حروف بزرگ و کوچک با یکدیگر فرق دارند. برای مثال متغیری با نام var$ با متغیری با نام Var$ تفاوت دارد و پی‌اچ‌پی در واقع آن‌ها را دو متغیر جدا از هم می‌داند.

بهترین روش یادگیری استفاده از مثال عملی است. در فایلی که به نام vars.php ایجاد کردید، کدهای زیر را عینا تایپ کنید:

<?php

// متغییر رشته ای

$var1 = "zoomit";

// متغییر عدد صحیح

$var2 = 123;

// متغییر اعشاری

$var3 = 1.2222;

// متغییر صحیح یا غلط

$var4 = true;

?>

همانطور که در بالا می‌بینید می‌توان هر نوع داده‌ای را در متغیری که در پی‌اچ‌پی تعریف کرده‌اید قرار دهید. اگر پیش‌تر با زبان‌های دیگر برنامه نویسی کار کرده باشید می‌دانید که چند نوع متغیر اصلی وجود دارد:

  • متغیرهای رشته‌ای
  • متغیرهای اعداد صحیح
  • متغیرهای اعداد شناور
  • متغیرهای دو حالته که یک مقدار صحیح یا غلط را نگه می‌دارند

این 4 نوع متغیر اصلی در اکثر زبان‌های برنامه نویسی هستند. شما هر نوع داده‌ای که به متغیر مورد نظرتان نسبت دهید، آن متغیر خودبخود از نوع داده شما خواهد بود. برای مثال در کد بالا متغیر اول از نوع رشته‌ای است چراکه داده نسبت داده شده به آن یک رشته متنی است.

نکته مهم در مورد رشته‌ها این است که در پی‌اچ‌پی باید این نوع داده را بین دابل کوتیشین " " یا تک کوتیشن ' ' قرار دهید. البته تفاوت‌هایی بین این دو نیز وجود دارد که در به‌زودی به این موضوع نیز می‌پردازیم. پس تا اینجای کار یاد گرفتیم که چگونه مقادیر مختلف را بنا به نیاز در متغیرها قرار دهیم.

چاپ متغیرها

حال که آموختیم چگونه می‌توان موارد مختلف را در مرورگر به عنوان خروجی چاپ کرد، بهتر است به سراغ چاپ متغیرها برویم. برای چاپ متغیرها و نشان دادن داده‌ای که هر متغیر در خود دارد می‌توانید از دستور echo استفاده کنید. فایل vars.php را باز کرده و تما کدهای نوشته شده در آن را پاک کرده و کد زیر را در آن تایپ و سپس ذخیره کنید.

<?php

// این یک توضیح است. خط زیر یک متغیر رشته ای است

$var = "ebarate mojud dar motaqayere aval";

// خط زیر یک متغیر عددی است

$newVar = 123;

// خط زیر یک متغیر از نوع صحیح یا غلط است

$anotherVar = true;

echo $var;

// خط زیر کد اچ تی ام الی است که باعث رفتن به خط جدید در مرورگر می شود

echo "<br>";

// کد زیر مقدار متغیر را در مرورگر نمایش میدهد

echo $newVar;

echo "<br>";

echo $anotherVar;

?>

سپس در مرورگرتان را باز کرده و به آدرس http://127.0.0.1/php-toturials/02/vars2.php بروید. خروجی شما باید مانند تصویر زیر باشد:

echo vars in php

همانطور که می‌بینید هرچه آنچه که متغیرها در خود نگه داشته‌اند را توسط دستور echo در مرورگر چاپ کردیم. نکته دیگر اینست که می‌توان متغیرها را به همراه متون ثابت نیز بکار برد. در این شرایط باید حتما از دابل کوتیشین  " " استفاده کنید یعنی متغیرها را در داخل دابل کوتیشن بکار ببرید. در صورتی که از تک کوتیشین استفاده کنید، همانطور که گفتیم به جای مقدار متغیر، نام خود متغیر در خروجی نمایش خواهد یافت. فایل vars3.php را گشوده و آن را به صورت زیر اصلاح کنید:

<?php
// این یک توضیح است. خط زیر یک متغیر رشته ای است

$var = "ebarate mojud dar motaqayere aval";

// خط زیر یک متغیر عددی است

$newVar = 123;

// خط زیر یک متغیر از نوع صحیح یا غلط است

$anotherVar = true;

// کد زیر باعث چاپ متن و متغیر در کنار یکدیگر در مروگر خواهد شد

echo "meqdare motaqayere aval in ast: $var";

echo "<br>";

echo "meqdare motaqayere dovom : $newVar va meqdare motaqayere sevom niz : $anotherVar ast";

?>

خروجی کد بالا به صورت زیر خواهد بود:

php section 2 - tozihat va motaqayerha

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید به جای نام هر متغیر، مقدار آن در مرورگر نمایش یافته است. بدین طریق یاد گرفتیم که چگونه متغیری را تعریف کرده و سپس در هرجا که نیاز داریم به مقدار آن دسترسی داشته باشیم.

در جلسه بعد اعمال مختلف بر روی متغیرها را با یکدیگر خواهیم آموخت و نیز با عملگرهای php آشنا خواهیم شد.

مطالب مشابه