نحوه ایجاد و استفاده از هلپر در لاراول

نحوه ایجاد و استفاده از هلپر در لاراول

Helper هلپر ها در لاراول به توابعی گفته میشوند که در تمام سورس پروژه قابل دسترسی است بدون اینکه هر بار لود شوند.

 

لاراول در قلب خود helper های مفید و قابل استفاده دارد که خیلی از وظایف مرتبط در سورس را  برامون راحت تر میکنه، مثل کار با آرایه ها، فایل ها، رشته ها، روت ها و یکی از پر کاربررترین آنها  ()dd می باشد.  شما میتونید هلپر های خودتون رو بصورت دستی هم تعریف کنید و با Composer بصورت خودکار لود کنید.

نحوه ساختن فایل Helper در لاراول

همونطور که گفتیم هلپر ها تابع هستند پس باید داخل یک فایل نوشته شوند. لاراول هیچ دایرکتوری خاصی برای آنها در نظر نگرفته و شما میتونید بصورت دلخواه در هر پوشه ای قرار دهید. مثلا داخل app/Http/Helpers  فایل main.php  رو قرار میدهیم.

لود خودکار فایل ها در لاراول با Composer

یکی از کاربردهای مفید Composer جدا از مدیریت نیازمندی ها، autoload هست که این امکان را برای شما فراهم میکند که در runtime فایل های دلخواهتون را لود کنید بدون اینکه اون بالا بنویسید require_once any.php .

در پروژه لاراول یک فایل داریم به اسم composer.json ، که در این فایل key به اسم autoload وجود داره و داخلش میتوانید مشخص کنید که چه فایل هایی به autoload اضافه شوند. مثال فوق را نگاه کنید:

"autoload": {
  "files": [
    "app/Http/Helpers/main.php"
  ],
  "classmap": [
    "database/seeds",
    "database/factories"
  ],
  "psr-4": {
    "App\\": "app/"
  }
},

فایل Composer را تغییر دادیم. حالا نوبت اینست که composer فایل های autoload رو از ابتدا بسازد، برای این کار توی root / پوشه اصلی  پروژه این command دستور را اجرا کنید :

composer dump-autoload

حالا main.php  و فانکشن ها functions یا توابعی  که داخلش تعریف میکنید همیشه در دسترس خواهند بود.

تعریف توابع helper در لاراول

توابع هلپر مثل بقیه توابع هستند فقط بایستی از رونوشت تابع دیگر بر روی آن جلوگیری کنیم:

if (! function_exists('test')) {
  function test($key, $default = null) {
    // ...
  }
}

از توابع تعریف شده می توانید در تمام ساختار پروژه براحتی استفاده کنید. امیدوارم این آموزش باعث سرعت و دقت بیشتر در کدها و پروژه هاتون بشه. موفق باشید.

مطالب مشابه